Туберкулінодіагностика

Дата: 11.10.2019 09:07

Туберкулінодіагностика — це специфічні дослідження, які здійснюються за допомогою туберкуліну з метою виявлення інфікованості (при масових організованих обстеженнях) дітей і підлітків, а також з метою діагностики, диференціальної діагностики і визначення активності туберкульозу.

Завдання туберкуліну – “позначити” в організмі присутність туберкульозної палички для того, щоб можна було оцінювати реакцію організму (якісно і кількісно) на цю “присутність”. У цьому сенсі туберкулін відмінно справляється зі своїм завданням – саме з цієї причини препарат так і не був під даний корінній переробці і ось вжебільше 100 років, до сьогоднішнього дня є одним з основних засобів діагностики туберкульозу.

Туберкулін (точнаназва “альттуберкулін”, АТ) Коха – це “витяжка”, лізат з мікобактерій туберкульозу, інактивованих (убитих) нагріванням. Класичний препарат, окрім самого туберкуліну, містив багато домішок – залишки поживного середовища, на якому вирощували бактерії, солі фосфатного буферного розчину, натрію хлорид, стабілізаторТвін 80 і фенол в якості консерванта. В основному препарат позбавлений відбаластних домішок, проте він може утримувати їх в слідових кількостях, що може впливати на результат реакції.

Проте до кінця досі невідомий в точності механізм взаємодії туберкуліну з імунною системою. З одного боку, лізатбілків (пептиди, амінокислоти) не можуть бути повноцінним антигеном. І дійсно, туберкулін не викликає утворення імунітету. Але ця точка зору не пояснює посилення, як при вакцинації, реакції при частій постановці проби – так званий “бустернийефект” проби Манту. Так що ж такетуберкулін? Швидше за все, туберкулін можна охарактеризувати як різнорідну суміш з органічних речовин різного ступеню складності, отриманих з мікобактерій.

Відповідно до наказу №129 від 19.09.2019 року створено робочу групу для поетапного проведення туберкулінодіагностики в навчальних закладах.