РОКИТНЯНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

Київська область, Рокитнянський район

ПРОБЛЕМА ФАЛЬСИФІКОВАНИХ ПЕСТИЦИДІВ В УКРАЇНІ

Дата: 29.11.2019 09:59
Кількість переглядів: 106

У нашій країні річна потреба аграрного сектору в пестицидах складає понад 100 тис. т‚ що у грошовому еквіваленті відповідає близько 600 млн. доларів. Тож не дивно‚ що засоби захисту рослин (ЗЗР) є надзвичайно привабливим об'єктом для підробок.

Контрафактними є товари‚ на яких незаконно використовується товарний знак або дуже подібне до нього позначення. Фальсифіковані пестициди — це навмисне змінені (підроблені) пестициди‚ що мають (або можуть мати) приховані властивості та якість‚ інформація про які є свідомо неповною або недостовірною. У світовому масштабі контрафактна продукція складає 7—9% від обсягів продажу. За різними даними частка фальсифікату пестицидів на ринку України складає 20—30% об'єму ринку‚ а кількість підроблених препаратів‚ призначених для роздрібного продажу населенню перевищує 50%. При цьому достовірні статистичні дані щодо кількості підробок ЗЗР на ринку відсутні.

Підробки пестицидів можуть мати різні форми і походження: доволі якісні фальсифіковані копії представлених на ринку запатентованих препаратів або торгових марок‚ які важко відрізнити від справжніх товарів; підробки з поганою якістю етикетки та невідповідністю вмісту заявленому тексту; незаконно імпортовані‚ зареєстровані в інших країнах пестициди тощо.

Фальсифікована продукція може містити у своєму складі небезпечні домішки‚ баластні речовини‚ сторонні діючі речовини. Часом склад або фізичний стан підробних препаратів взагалі не відповідає тексту етикетки на упаковці. Застосування таких пестицидів у аграрному секторі призводить до недобору врожаю‚ забруднення сільськогосподарської продукції та довкілля.

На жаль‚ часом поняття “фальсифікат” та “генеричні препарати” (або “генерики”) сприймають мало як не синоніми. Спробуємо розібратись. Генериками називають препарати‚ які випускають лише після закінчення строку дії патентів компаній-розробників на молекули діючих речовин. Такі препарати виготовляють у відповідності до вже відомих технологій під різними торговими марками. За якістю генеричні ЗЗР практично не поступаються оригінальним продуктам. Проте в Україні аграріям досить активно нав'язується думка про незадовільну якість пестицидів-генериків. Основною причиною називають їх виробництво на китайських заводах з тим‚ що китайські товари якісними бути не можуть. При цьому про той факт‚ що переважна більшість провідних світових виробників ЗЗР — компанії-розробники або оригінатори розміщують свої виробничі потужності у тому ж Китаї‚ рідко згадують. Це і не дивно‚ адже частка генеричних препаратів на українському ринку за результатами 2011 року оцінюється в 50%‚ а конкуренція — дуже жорстка.

Нині практично весь асортимент ЗЗР‚ представлений на ринку України‚ є імпортним. Левова частка як генеричних‚ так і оригінальних пестицидів‚ що імпортуються в Україну‚ виготовляються у Китаї. Започатковане виробництво ЗЗР в Україні з метою задоволення потреб внутрішнього ринку‚ як діюче — заводи у Рубіжному Луганської області та у Черкасах‚ так і заплановане — підприємства в Дніпропетровську і Шостці на Сумщині‚ передбачає виготовлення препаративних форм пестицидів виключно на базі сировини з Китаю. В КНР контролем якості пестицидів‚ призначених для експорту (власне препаратів і сировини для їх виготовлення) опікуються Інститут із контролю агрохімічної продукції Міністерства сільського господарства КНР і Китайська асоціація виробників засобів захисту рослин. Окрім того‚ має місце внутрішній контроль якості виробленої продукції безпосередньо на заводах-виробниках пестицидів.

Чому так багато компаній‚ що постачають пестициди по всьому світу‚ обирають КНР місцем виробництва ЗЗР?

Відповідь проста: це є економічно вигідним завдяки наявності дешевої робочої сили‚ що дозволяє знизити собівартість товарів і формувати більш привабливу для замовників відпускну ціну. Інша справа‚ що до закінчення терміну дії патенту на молекулу діючої речовини‚ компанія-розробник є монополістом і має можливість диктувати цінову політику щодо вартості товарів на її основі незалежно від витрат на їх виробництво. Після закінчення строку дії патентів компанії-розробнику доводиться працювати в умовах жорсткої конкуренції‚ коли визначальне значення має ціна товару. Яскравий приклад — високоефективні та поширені гербіциди на основі гліфосату‚ що нині є чи не найдешевшими препаратами на ринку‚ проте так було не завжди: в період дії патенту на винахід ціна оригінального продукту була в десятки разів вищою. Лише після масової появи генеричних препаратів на основі гліфосату відпускні ціни на оригінальний продукт впали.

Отже‚ фальсифіковані пестициди і генеричні препарати — це далеко не одне і теж саме. Ринок насичений підробками не лише оригінальних пестицидів‚ але й препаратів-генериків‚ що дає підстави для поширення “поганої слави” про останніх. Поряд з цим‚ невірна думка про незадовільну якість препартів-генериків може формуватися через зниження ефективності їх дії при допущенні помилок у роботі з ними. Зокрема‚ недопустимим є нехтування регламентами використання пестицидів та рекомендаціями виробника щодо особливостей їх застосування‚ у результаті чого препарат “не працює” ‚ має “низьку” ефективність або проявляє негативну дію на культурні рослини (наприклад‚ при проведенні обприскування в спеку або по мокрих від дощу чи роси рослинах‚ за недотримання норм витрати пестициду та робочого розчину тощо).

Як же захистити себе від підробних препаратів?

Насамперед‚ варто купувати пестициди у офіційних дистриб'юторів і не користуватися послугами сумнівних постачальників. Якщо Ви не впевнені‚ що перед Вами не підробка‚ то необхідно зв'язатися з виробником‚ використавши контакти‚ вказані на етикетці препарату. Зокрема‚ у виробника можна отримати інформацію щодо захисних елементів на упаковці та переліку офіційних дистриб'юторів. Крім того‚ як правило‚ детальну інформацію про препарати можна почерпнути на офіційному сайті компанії-виробника.

 

 

 

Провідний спеціаліст

державний фітосанітарний інспектор

відділу контролю ЗЗР у Київській області                                                                  Тарабикін Р.В.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь