РОКИТНЯНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

«Гречане поле»

Дата: 14.05.2020 09:28
Кількість переглядів: 126

Гречка є надзвичайно цінним продуктом харчування для людини. Цінність гречаного зерна зумовлюється складом його білкового комплексу. За поживністю він більш цінний ніж білок зернових злакових і наближається до білка бобових, легко засвоюється. До складу гречаної крупи входить 10% білку, 3% жиру, 82% крохмалю.

Є також солі заліза, кальцію, фосфору, мікроелементи, органічні кислоти, вітаміни. Продуктам харчування, приготовленим із гречки, притаманні радіозахисні властивості. 

Відходи зерна та гречана полова – дуже цінний корм для свиней і свійської птиці. Гречку використовують у фармакології. 

Гречка – одна з кращих медоносних рослин. У нашій області збір меду з гречаного поля забезпечував більше половини загального обсягу його виробництва. 

За погодних негараздів, які спонукають Україну останнім часом, зростає роль гречки як страхової культури. Йдеться про пожнивні посіви. Це ще одна надзвичайно цінна для виробника її біологічна властивість. Так звані повторні (пожнивні) посіви гречки можна практикувати в усіх зонах України. В науково-дослідному інституті круп’яних культур ім. О. Алексеєвої (що є структурним підрозділом Подільського аграрно-технічного університету) для цих потреб створено сорт з меншим періодом вегетації – Степова. А за весь час існування даним закладом створено 37 сортів гречки. Найбільшим попитом користуються Кара-Даг, Зеленоквіткова 90, Роксолана, Єлена.

Гречку можна використовувати на зелене добриво, адже вона відрізняється швидким ростом. Для цих цілей її рекомендується використовувати на важких ґрунтах.

Як відомо, у рослинах гречки закладено величезні потенційні можливості щодо насіннєвої продуктивності. Адже на окремих з них залежно від сорту та умов вирощування може утворюватися від 4000 до 7000 квіток. На жаль, у польових умовах запилюються і формують плоди лише 5-15 % квіток, а плоди, що зав’язалися, масово відмирають. Причини цього – в дії екологічних факторів (температурний режим повітря, вологозабезпеченість та забезпеченість елементами живлення тощо).

До реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні занесено 26 сортів середньостиглих та ранньостиглих гречки з високопродуктивним потенціалом. Залежно від їх екотипу та господарської спрямованості кожен із них рекомендований для конкретної природно-кліматичної зони країни. Останнім часом вітчизняні селекціонери вивели високопродуктивні сорти гречки, що вигідно вирізняються з-поміж своїх попередників за рядом господарськи цінних властивостей, а воднораз – розробили сортові технології їх вирощування. Але частка сортів з терміном перебування в Реєстрі сортів протягом 1-5 років незначна. Разом з тим досить значну частку сортів становлять сорти з терміном перебування в Реєстрі понад 10-15 років.

Посівні якості насіння гречки мають відповідати вимогам ДСТУ 2240-93. Висівати слід виповнене насіння зі схожістю (залежно від генерації) не нижче 87-92% та масою 1000 насінин більше 20 грам. Норма висіву гречки за широкорядного способу – 2,5 млн схожих насінин, за звичайного – 4,5 млн.

Попередні розрахунки потенціалу ринку зерна круп’яних культур свідчать про необхідність збільшення площ посівів гречки і підвищення її врожайності з використанням сучасних високопродуктивних сортів та інтенсивних технологій. 

Варто зазначити, що декілька років поспіль в мережі Інтернет пропонують до продажу сорти гречки Granby та Arno, які не занесені до Державного реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні. 

За даними Національної академії аграрних наук України, ці сорти гречки є трансгенними, і підпадають під дію Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів».

Законом, а саме ст. 15 передбачено заборону на промислове виробництво та введення в обіг ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації. Дозволяється використання ГМО виключно для науково – дослідних цілей або з метою їх державних випробувань, але лише на підставі спеціальних дозволів.

На сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів для отримання зауважень та пропозицій опубліковано проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за правопорушення у сферах, які регулюють питання насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, додержання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах».

Проєкт Закону розроблений з метою погодження статей Кодексу України про адміністративні правопорушення у сферах, які регулюють питання насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, додержання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах з визначеною концепцією реформування системи центральних органів виконавчої влади, та створення належних умов для ефективної діяльності новостворених органів виконавчої влади чи таких, яким передано функції і повноваження ліквідованих центральних органів виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

Проєкт передбачає адміністративну відповідальність за порушення вимог біологічної та генетичної безпеки при використанні генетично-модифікованих організмів у відкритій системі на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності. Так, недотримання або порушення вимог стандартів, регламентів, норм і правил створення, використання, транспортування, зберігання, реалізації генетично-модифікованих організмів тягне за собою накладення штрафу на громадян від семи десяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Недотримання або порушення вимог біологічної та генетичної безпеки при утилізації та знищенні генетично-модифікованих організмів тягне за собою накладення штрафу на громадян від семи десяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Використання незареєстрованих генетично-модифікованих організмів або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей) тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невиконання законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний нагляд і контроль щодо дотримання вимог біологічної та генетичної безпеки при використанні генетично-модифікованих організмів у відкритій системі на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності тягне за собою накладення штрафу на громадян від семи десяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тому, щоб мати гарні врожаї для сівби слід використовувати сертифіковане насіння сортів та дотримуватися рекомендованої технології вирощування. А культура гречки віддячить нам вагомим і якісним урожаєм.

А спільні зусилля науки і відповідна державна підтримка зможуть забезпечити українців одним із улюблених їхніх продуктів харчування – гречаною крупою.

 

Державний інспектор відділу контролю

в сфері насінництва та розсадництва

Управління фітосанітарної безпеки Головного

управління Держпродспоживслужби в Київській області                                       Р. Кузняк

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь