РОКИТНЯНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

Київська область, Рокитнянський район

Перець: технологія вирощування

Дата: 01.06.2020 10:35
Кількість переглядів: 91

Що потрібно знати про перець

Солодкий перець – теплолюбна рослина з тривалим вегетаційним періодом.

Пам’ятаймо, що для перцю важливо, які овочі передували йому на  ділянці, де ви зібралися посадити цю культуру. Хорошими попередниками вважаються   огірки, кабачки, морква, сидерати, гарбузи; неприйнятними  – всі пасльонові культури, зокрема і перець.

Розсаду солодкого перцю висаджують у відкритий ґрунт, коли мине небезпека заморозків, - в третій декаді травня. Майте на увазі, що перці переопиляются. Тому ніколи не саджайте гіркий і солодкий перець поруч - солодкий буде гірчити.

Напередодні висадки розсаду добре поливають, щоб вона гарно прижилася. Рослини висаджують, переважно у другій половині дня, щоб за ніч вони могли зміцніти. У похмуру погоду можна висаджувати і вранці.

Схема висадки розсади: 40-45 см між рослинами, 50-60 – між рядами.

У попередньо підготовлені лунки наливають воду, розсаду висаджують в лунки трохи глибше, ніж вона росла. Перець приживається значно гірше, ніж інші культури, тому його потрібно частіше поливати, не допускаючи пересихання ґрунту. Для кращої приживлюваності розсади солодкого перцю після посадки її поливають через 2-3 дня під корінь. Витрата води на одну рослину становлять 1-2 л води, а в суху і жарку погоду поливи проводять щодня. Ґрунт навколо рослин регулярно зрихлюють. Під час збору врожаю перець поливають частіше, а в жаркі дні - вранці або ввечері.

Доглядаємо перець правильно

Перець дуже добре реагує на розпушування ґрунту. Воно створює доступ повітря до коріння, прискорює ріст і розвиток рослин, допомагає боротися з бур’янами.

Слід зазначити, що міжряддя треба розпушувати постійно і дуже обережно, оскільки стебла перцю ламкі, а коріння розташоване близько до поверхні ґрунту.

Від сходів до початку цвітіння, коли коренева система рослин ще слаборозвинена, підвищується вимогливість їх до азотного живлення, а в період цвітіння, формування врожаю та достигання плодів - до фосфорно-калійного. Протягом вегетації рослини перцю дуже вимогливі до магнію. Брак  його в ґрунті може призвести до відмирання листків, зниження врожайності та якості продукції. Проте надмірна кількість азотного живлення активізує ріст вегетативної маси, але затримує достигання плодів, сприяє розвитку хвороб. Надмірне фосфорне і калійне живлення може сповільнити наростання вегетативної маси, що призводить до недобору врожаю. Щоб запобігти цим негативним явищам, потрібно забезпечувати оптимальне співвідношення елементів живлення.

За період вегетації перець підгодовують мінеральними  або органічними добривами 3-4 рази. Підгодовують розчином гною (1: 5) або пташиного посліду (1:10) з додаванням деревного попелу.

Якщо використовують мінеральну підгодівлю, то в 10 л  води розчиняють 15-20 г  аміачної селітри, 40-50 г  суперфосфату і 15- 20 г  хлористого калію. Цього розчину вистачає на 10 рослин.

 Про те, що в ґрунті недостатньо калію, вам підкажуть скручені листки перцю з сухою облямівкою по краях, втіме не слід застосовувати як добриво хлористий калій - перець не сприймає хлор. Від браку азоту листя набуває матовості, сірого відтінку і поступово дрібніє, а від надлишку цього елемента рослина скидає зав'язі і квітки. Коли перцю бракує фосфору, нижня сторона листової пластини стає насичено фіолетовою, листочки піднімаються вгору і туляться до стовбура. Від нестачі магнію листя солодкого перцю набуває мармурового забарвлення. Отож, треба бути уважними до рослини, щоб вчасно їй допомогти.

Під час затяжних дощів і при зниженні температури над грядкою ставлять металеві дуги і прикривають рослини плівкою. Слід зазначити, що надлишок вологи, як і її недолік, призводить до обпадання квіток і зав’язі.

Треба звернути увагу на те, то на розгалуженні між гілочками утворюється квітка. Її бажано видалити, щоб не перехоплювала поживні речовини, яких згодом бракуватиме рослині для нормального розвитку. Так, за її збереження, на кущі утвориться ранній розкішний плід, але він призупинить розвиток усіх інших, що мають зав’язатися на вищих ярусах.

Рослини іноді вимагають підв'язки. Для цього ще при посадці в землю вбивають довгі кілочки, до яких підв'язують стебло. Це допоможе уникнути загибелі рослин від поривів вітру.

Плоди перцю дозрівають поступово. Чим частіше ви збираєте плоди, тим більша кількість поживних речовин отримають нові зав’язі. Перчики акуратно обрізають ножицями, разом із плодоніжкою, а не зривають руками, бо крихке стебло рослини можна легко пошкодити, тому його слід притримувати. Після збору плодів зав’язі на кущах починають швидко рости, і в цей період знову підгодовують рослини.

Щоб збільшити врожайність куща, його прищипують над 5-6-им листком. Цей прийом сприяє утворенню бічних пагонів, краще розгалуження. Плоди перцю добре переносять дозрівання, тому доцільно знімати їх з рослин не повністю стиглими і ставити на дозрівання. Це також сприяє появі на рослинах нових плодів, збільшення врожайності.

Боремося із хворобами

Найбільш поширеними хворобами солодкого перцю є захворювання гнильного характеру і в’янення.

Гнильні захворювання – біла, сіра і бура гнилизна. Всі вони проявляються внаслідок надмірної вологості – більше 95%. Біла гниль проявляється у вигляді в’янення верхівки рослини і відгнивання нижньої частини стебла. Сіра гниль – це, коли на плодах утворюються круглі світло-зелені плями з бурими крапками.

http://www.cherk-consumer.gov.ua/images/5111.png

                                                                       Бура гнилизна


           Бура гнилизна, вона ж фомоз, проявляється у вигляді бурої плями біля основи плоду. Пізніше, гнильні процеси поширюються рівномірно в усі сторони від плодоніжки.
           Вершинна гниль - вірусне захворювання перцю З’являється воно, як правило, на молоденьких кущах. 

http://www.cherk-consumer.gov.ua/images/5222.png

Вершинна гниль
 

 Головна причина - занадто багато азоту і відчутний брак кальцію. Симптоми - водянисті плями, які виникають безпосередньо на плодах.  З розвитком хвороби вони починають ставати більш грубими, висихають і набувають темного коричневого кольору.  Плями немов вдавлюються всередину плода. Лікування вершинної гнилі перцю Усунути цю проблему цілком реально.  Головний метод боротьби — правильна підгодівля рослин. Необхідно обприскувати перчики кальцієвою селітрою.  Можна використовувати хлористий кальцій (0,4%).
          Тютюнова мозаїка є однією з найбільш поширених хвороб солодкого перцю. Симптоми – листя набувають строкатого забарвлення, на них чергуються світло і темно-зелені ділянки. Нерідка і жовта плямистість.

 

http://www.cherk-consumer.gov.ua/images/5333.png

Тютюнова мозаїка


          Чорна бактеріальна плямистість. Уражаються надземні частини рослини. З’являються срібні плями, які потім чорніють.
Септоріоз, або біла плямистість, – зовні симптоми проявляються у вигляді темних точкових плям, пізніше, збільшуються в розмірі і набувають брудно-білого кольору.
          Фузаріозне в’янення – перші ознаки хвороби, це в’янення і пожовтіння листя. Потім гинуть цілі пагони рослин.

 

http://www.cherk-consumer.gov.ua/images/5444.png

       Фузаріозне в'янення

 

Справа в тому, що вилікувати кущ перцю від фузаріозу не вдасться, - він загине.  Тому потрібно дотримуватися деяких правил профілактики. 

По-перше, важливо обробляти посадковий матеріал.

По-друге, при купівлі перцю для висівання, потрібно звертати увагу на стійкість сортів, в тому числі і до фузаріозу. 

По-третє, грядка, на якій ростуть перчики, повинна завжди бути добре прополеною, ґрунт - розпушеним. Важливо пам’ятати, що всі уражені кущі необхідно одразу прибирати з грядки і знищити.

Шкідники перцю

Головні шкідники солодкого перцю - це такі комахи, як: білокрилка, капустянка, паросткова муха, баштанна попелиця, городня та озима совки, павутинний кліщ.

Баштанна попелиця - найпоширеніший шкідник солодкого перцю. Попелиця вражає всю рослину.  Вона поселяється як на стеблах, так і на квітках, листках.  Шкідник займається тим, що висмоктує всі соки з рослини.  В результаті кущ перцю просто гине, в’янучи. 

Інші наслідки навали попелиці - скручування листочків, зміна форми плодів, усихання квітів.  Головна зброя городника в боротьбі з попелицею - інсектициди. До речі, розведенню попелиці сприяє наявність на грядці чорних мурах.  Ці комахи вважаються «пастухами» попелиці.  Щоб уникнути появи останньої, мурах необхідно вивести.

http://www.cherk-consumer.gov.ua/images/555556.png

Потрібно відзначити той факт, що солодкий перець може бути схильним до нападів голих слимаків. Павутинний кліщ також харчується соками рослини  і так само, як попелиця, з’являється зі зворотного боку листків. Легко впізнати по характерній павутинці, яка утворюється.

Кожне із захворювань перцю будь-якого характеру має свій спосіб лікування. Позбутися від цих неприємностей цілком можливо. Для захисту рослин перцю від бур’янів, хвороб і шкідників застосовують препарати згідно з чинним «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні».

Щоб перці росли здоровими, необхідно заздалегідь запобігати появі хвороб і шкідників.

Вирощування перцю у відкритому ґрунті, може дати відмінні результати, якщо поєднати комплексний захист рослин з правильною агротехнікою, адже правильна технологія вирощування завжди сприяє отриманню високого врожаю перцю.

Ця стаття має інформаційний, рекомендаційний та роз’яснювальний характер.

 

 

Державний інспектор відділу контролю

в сфері насінництва та розсадництва

Управління фітосанітарної безпеки Головного

управління Держпродспоживслужби в Київській області                                         Р. Кузняк

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь