Обережно, лептоспіроз!

Дата: 24.06.2020 15:14

Однією з актуальних проблем сучасної медицини залишається захворювання лептоспіроз.

Лептоспіроз - це гостре інфекційне захворювання людей і тварин, що характеризується хвилеподібною гарячкою, симптомами загальної інтоксикації, ураженням нирок, печінки, нервової системи. При важких випадках спостерігається жовтяниця, геморагічний синдром, гостра ниркова недостатність, менінгіт. Не дивлячись на численні дослідження (присвячені лептоспірозу) та застосування сучасних методів терапії, смертність при важкій формі захворювання сягає 25−30%.

Лептоспіри нестійкі у зовнішньому середовищі. Миттєво гинуть при дії прямих сонячних променів, кип'ятінні, висушуванні та при обробці дезінфікуючими засобами. Збудники лептоспірозу зберігають життєздатність у вологому грунті протягом 270 днів, в природних водоймах — 7−30 днів, на харчових продуктах — декілька днів.

Джерелом інфекції для людей є хворі і перехворілі сільськогосподарські, домашні, дикі тварини, гризуни, які виділяють лептоспіри із сечею, і заражають навколишнє середовище. Основними носіями збудника лептоспірозу у природніх вогнищах є польові миші, землерийки, їжаки. В побутових осередках резервуаром інфекції є велика рогата худоба, свині, собаки, сірі щурі.

Особливу небезпеку в зараженні можуть становити підвальні приміщення, де мешкають гризуни та забруднюють їх своїми виділеннями, водойми зі стоячою водою, болотисті місця.

Зараження на лептоспіроз відбувається під час купання у забрудненій водоймі, пиття води з відкритих водоймищ, риболовлі, сільськогосподарських польових робіт, при вживанні продуктів харчування, забруднених сечею гризунів. В організм людини збудник проникає через пошкоджену шкіру (подряпини, тріщини, рани) та слизові оболонки порожнини рота, очей, носа, шлунково-кишкового тракту. Захворювання від людини до людини не передається.

Для лептоспірозу характерна літньо-осіння сезонність з максимумом захворюваності в серпні — це час інтенсивних сільськогосподарських, будівельних, гідромеліоративних робіт, риболовлі та полювання.

Хвороба починається з ознобу, загальної млявості, температура тіла різко «підскакує» до 39−40 С°, з'являється нудота, блювота, головний біль, болі в попереку, суглобах, литкових м'язах. Іноді хворий не може не тільки ходити, але й триматися на ногах. На 3−8-й день може з'явитися висип на шкірі тулуба і кінцівок, крововилив у сітківку ока, внутрішні органи. При появі цих ознак потрібно негайно поспішати до лікаря та пригадати, чи ви не купалися у ставках, де стояча вода, чи не мили руки брудною водою, чи не покусали вас гризуни.

Захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків, оскільки іноді хвороба протікає важко, з ускладненнями на нирки, печінку, очі. Найчастіше смерть настає від повної відмови роботи нирок. Тому так важлива своєчасна діагностика і госпіталізація людини, що захворіла на лептоспіроз. І ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.

Щоб не захворіти на лептоспіроз, необхідно:

- дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки перед вживанням їжі;

- не купатись у забруднених водоймах;

- не пити води з невідомих джерел;

- не допускати забруднення гризунами харчових продуктів та питної води;

- застосовувати засоби індивідуального захисту (рукавиці, гумові чоботи) під час робіт на полях, у садах, підвальних приміщеннях;

- проводити систематичні дератизаційні заходи (боротьбу з гризунами).

В. ЛИСТОПАД,

начальник відділу